Je nutné pátrat po matrikách a archivech? Proč se dát na vyhledávání předků?
Někoho může napadnout, jestli je vůbec nutné vyhledávat informace po matrikách a archivech. Je nutné věnovat pátrání po předcích více energie?
Níže vám nabízím několik situací, na které jsme narazili díky nahlédnutí do archivů a každý si pak na tuto otázku může zodpovědět sám.
Křestní matrika vám odhalí: datum křtu a narození dítěte, jména, místo narození a povolání rodičů
Díky křestní matrice jsme mohli bezpečně vyhledat všechny narozené sourozence prababičky, která věděla pouze o třech žijících (tetách a strýcích). Od matky naše příbuzná pouze věděla, že dětí bylo víc, ale nikdo to nepočítal… Opravdu se v minulosti rodilo ob rok jako u jabloní a tam, kde děti nepřišly do dvou let na svět se tak stalo kvůli těžké práci a častému potratu.
Anebo jsme v zápisu u dědečkova narození našli zajímavý dodatek, ve kterém jej jeho otec přede svědky přiznával za svého. Kdy se jeho rodiče brali dědeček nevěděl. Má to ještě pokračování...
Kdybychom neověřovali dědečkovo narození, potažmo den jeho křtu, neuměli bychom si tak náročnou situaci ani představit! Tak schválně, představte si to taky: jeho rodiče se brali ve stejný den, jako křtili svého prvorozeného – mého dědečka. Otec dítěte, tesař, se po nějaké době vrátil z prací po střechách a dítě už bylo na světě. A tak matka šestinedělka musela chtě nechtě, zima nezima s novorozenětem do kostela a tam to sfoukli všechno najednou. Uzákonili svůj vztah před Pánem a pokřtili novorozeně. Nevím, jak to zjištění bylo zajímavé pro mého dědečka, ale pro mě jako mámu více dětí to je šílená představa!
Jindy jsme při sestavování rodové linie (= předků stejného příjmení) zjistili, že po více generací žily tyto rodiny ve stejné usedlosti a v určité oblasti. Netušil to ani můj otec, který byl pokračovatelem tohoto rodu...
Matrika úmrtí vám zobrazí: číslo domu, jméno zemřelého, datum úmrtí a pohřbu, příčina smrti a jména kněží, kteří zaopatřovali a pohřbívali
Jednou nás zajímal věk úmrtí sourozence jiného dědečka. Dědečka to jako jedináčka muselo hodně trápit a zajímat. V deníku jsme se dočetli, že se na to maminky i vyptával, ale ona o tom nechtěla mluvit. Že prý se tenkrát o ty děti neuměli tak starat… Tak jsme to v příslušné matrice nalistovali a tam jsme našli věk (4 měsíce) i důvod úmrtí (katar střev a žaludku = zánět, něco jako střevní chřipka).
A dalších příkladů by bylo nesčetně. To, co vám pomohou matriky rozkrývat, je objevování souvislostí.
Rodinné historii a sbírání jejich střípků se s manželem věnujeme přes deset let a za tu dobu jsme si všimli vícero opakujících se vzorců – onoho známého HISTORIE SE OPAKUJE.
Například v jedné části rodiny se po dvě generace předávaly děti na vychování někomu z rodiny. Jednou to bylo prarodičům a v další generaci sestře, která s manželem nemohla mít děti.
Anebo jsme zjistili, že dvě po sobě jdoucí generace žen (na přelomu 20. století) vychovávaly své děti bez jejich otců. Jednou to bylo z důvodu předčasné smrti otce rodiny na souchotiny, podruhé v důsledku války. Obě vdovy byly na děti samy, ale podle sčítacích operátů měly v domě ještě tchýně – matky po zemřelých manželích, které nakonec taky dochovaly. Byly to generace dětí bez otců a žen bez manželů…
Proto se v té větvi rodiny nestihlo taky předat povědomí o jejich živnosti. Otcové umírali mladí, dříve, než je jejich synové mohli poznat. A tak bylo pro nás velkým překvapením, když jsme v hlubším pátrání do minulosti zjistili, že i v předešlých generacích se mužové živili stejným řemeslem, jako poslední zmiňovaný, který to ovšem nemohl tušit. Rodiny se stěhovaly, otcové umírali, ale stejné řemeslo se objevovalo znovu … Ševcové byli holt asi vždycky potřeba.
Zmíněné příklady jsem uvedla pro vaši představu, na co všechno můžete při listováním matrikou narazit a co všechno objevit:) A nejlepší je, že v každé rodině je takových situací dost a dost… Doufám, že jsem vás dostatečně navnadila k tomu, abyste se nebáli pootevřít ty pomyslné dveře poznání a na nejbližším úřadě se poptali, ve kterých dveřích máte svou paní matrikářku. (A samozřejmě pro ty z vás, kteří jsme už obeznámenější s dnešními možnosti digitalizace starých archiválií už i v pohodlí svého domova!) Objevování zdar!