JAK NA RODOKMEN SVÉPOMOCÍ IX.

28.08.2023

9. KROK: Matriky

Jak postupovat v pátrání dál, když už nevíte, kterým směrem pokračovat? Je čas seznámit se s matrikami.

Máte vybraný program a začali jste do něj přepisovat všechna vaše zjištěná data. Díky tomu se vám zpřehlednilo vaše vyhledávání a je dobře patrné, kterým směrem pátrat dál. Pokud ale nemáte všechny potřebné informace o svých předcích z 20. století, budete muset navštívit matriku.

Nejsem vystudovaný odborník na historii, takže moje rady budou jen hodně zjednodušeným výčtem toho, co jsem se naučila u zkušených odborníků. Nicméně mě to neodrazuje sepsat toto zjednodušení, protože podle zkušeností Jany Sopócy, genealožky s 20letou praxí, často může čtenáře-badatele lépe navést a pomoci se rychle zorientovat, než detailní popisy a odborné výčty.


Nyní se vaše pátrání stává detektivkou na pokračování

nezbývá, než se vypravit na MATRIKU.

Cestu si naplánujte ideálně na pondělí nebo středu, abyste náhodou nejeli zbytečně.

Vezměte s sebou informace o vašem předkovi (jméno, datum a místo narození) a v obci nebo městě, kterých se záznam týká, navštivte obecní nebo městský úřad a zeptejte se, kde najdete paní matrikářku.

PAMATUJTE, ŽE:
- matrikářky Vám ze záznamů z matriky narozených mladších než 100 let dle zákona mohou poskytnou informace jen o přímé rodině (doložíte svým rodným listem, kde jsou uvedeni i vaši prarodiče). Můžete tedy nahlížet na záznamy o vašem otci, matce, a jejich rodičích atd., ale třeba jméno a datum narození sestry vašeho dědy vám sdělit nesmějí. Na tyto informace se vztahuje zákon o matrikách.

- v jejich přítomnosti se smí nahlížet, vyhledávat, vypisovat si z knih, případně ofotit

Proč jsou nutné tyto striktní pravidla?

Matriky se u nás dělí na živé a neživé. Živou matrikou jsou označovány ty matriční knihy, u nichž je vysoce pravděpodobné, že někdo v zápisech uvedený stále žije. Z důvodu ochrany osobních údajů proto byly Zákonem o matrikách stanoveny lhůty. Podle zákona jsou v živých matrikách vedeny knihy, u kterých uplynula od zapsání v matriční knize lhůta

  • 100 let u knihy narození

  • 75 let u knihy manželství

  • 30 let u knihy úmrtí

Do knih je také možné nahlížet na základě plné moci, udělené výše zmíněnými osobami.

"Pouze v případě, že od dotčeného zápisu v matriční knize uplynula zákonem stanovená lhůta, může do takového zápisu v matriční knize nahlédnout kdokoli, aniž by musel prokazovat příbuzenský vztah."

CO VŠE SE DOZVÍTE:

- data narození, oddání a úmrtí

- věk při oddání a úmrtí

- počet manželství

- počet dětí a jejich úmrtnost

- náboženské vyznání

- majetkové poměry / postavení či řemeslo

- příčina smrti

- bydliště (od roku 1770 číslo popisné)

- kmotry, svědky (jejich rodinné vztahy) a porodní báby

Je možné zažádat si o informace také poštou – stačí úředně ověřená kolie vašeho rodného listu. Ten společně se žádostí o výpis z matriky (knihy narozených). Jedná se o placenou službu a vyhotovené může trvat pár dní nebo i pár týdnů (podle vytíženosti zaměstnanců). Osobní návštěva bude vždy rychlejší cestou.

DŮLEŽITÉ:

PRAVIDLO ČÍSLO 1. Pokud máte základní informace o svých prarodičích, vycházejte od nich. A všechny ostatní informace o dalších generacích ověřujte. Je to nepsané pravidlo, které vám pomůže vyhnout se zbytečně zdlouhavému vyhledávání předků, které nemusí být založeno na přesných informacích.

Pokud si nejprve vyhledáte údaje o prababiččině narození nebo alespoň oddavkách, dozvíme se skutečné fakta o jejím původu.

Neověříte-li si každou informaci z vyprávění nebo nalezeného záznamu v matrice, může se stát, že třeba budete vyhledávat předky svému prabratranci:)

PRAVIDLO ČÍSLO 2. Nezůstávejte u základních údajů např. po pradědečkovi, ale zajímejte se i o další informace v záznamu (případně rodném listu). Mohou vás totiž nasměrovat k dalším zdrojům a místům k pátrání.

V dalším díle JAK NA RODOKMEN SVÉPOMOCÍ si vysvětlíme, které matriky jsou již zdigitalizované a volně dostupné v archivech.

© 2021 elizhor@seznam.cz
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!