JAK NA RODOKMEN SVÉPOMOCÍ III.

13.08.2023

3. KROK: Archiv fotografií

Podobně postupujte se sbíráním rodinných fotografií. Oprašte stará alba, vytáhněte krabice s foty a poptejte se nejstarších pamětníků! 

Vděčné jsou fotografie ze svateb, na kterých je největší počet vašich příbuzných. Pokud můžete, nezapomeňte si tužkou ze zadní strany fot pojmenovat všechny známé tváře a místa. Všichni další zájemci o rodinnou historii to ocení. 

SKENOVÁNÍ

Pokud dokumenty vlastníte, anebo si je můžete na nějakou dobu zapůjčit, pak je ideální způsob archivace skenování. Zachová fotografii přesně v té podobě, jakou má.

Pro zachování parametrů kvality je potřeba pohlídat si kolonku ROZLIŠENÍ: ta určuje, jak kvalitně předlohu naskenujete. Pro snímání 1:1 je ideální rozlišení 300 dpi, pro dvojnásobné zvětšení (třeba u hromadných snímků) pak 600 dpi (1:2) nebo 1200 dpi (1:4). Správným nastavením zabráníte rozkostičkování obrazu při zvětšování a viditelným pixelům.

Pokud nemáte možnost oskenovat si své fotografie, můžete se obrátit na ochotné pracovníky v knihovnách. Uvažujete-li o profesionálním výstupu vašeho rodokmenu, vaše dokumenty vám naskenuje grafik.

Pokud to není možné, vše si vyfoťte. (Rozepsané doporučení si můžete oprášit v předešlém kroku: Sbírání dokumentů.)

Kopírování u fotografií bych nedoporučovala, protože při jejich tisku může docházet k nedotiskům při nedostatečném množství toneru.

Příště se zaměříme na vyzpovídání pamětníků.

© 2021 elizhor@seznam.cz
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!