Srp 30
BLOG
Můj
dědeček mi vždycky říkával: "Tak,
malířko, co jsi dnes namalovala?"
Nechala
jsem si jím vlastně poradit. Opravdu MALUJU.
Dnes
jsem grafička a mým plátnem je PC a štětcem myš s klávesnicí.
Taková POČÍTAČOVÁ
MALÍŘKA.
Jak postupovat v pátrání dál, když už nevíte, kterým směrem pokračovat? Je čas seznámit se s matrikami.
Někoho může napadnout, jestli je vůbec nutné vyhledávat informace po matrikách a archivech. Je nutné věnovat pátrání po předcích více energie?
8. KROK: Elektronické zpracování dat
Protože jste už sesbírali větší množství informací, dokumentů a fotografií, nejspíš už zápasíte s nepřehledností a potřebou systému v datech. Ukážu vám, se s tím vypořádat.
6. KROK: Návštěva rodiště předků
Srp 17
JAK NA RODOKMEN SVÉPOMOCÍ V.
Jak se naši vaši předci jmenovali a co nám jejich příjmení napoví? Znalost původu příjmení mnohé poodkryje. Zapátrejte po "prehistorii" vašeho rodu.
Kde jinde své pátrání začít než u pamětníků v rodině. Našli byste snad jinde větší odborníky na nejbližší rodinnou historii než právě vaše babičky, dědečky strýčky a tetičky?
Podobně postupujte se sbíráním rodinných fotografií. Oprašte stará alba, vytáhněte krabice s foty a poptejte se nejstarších pamětníků!
S vaším papírovým rodokmenem se můžete pustit do zjišťování dalších chybějících informací. K tomu se hodí všechny křestní, oddací a úmrtní listy, které v rodině máte (případně požádejte o data u nich). Hodí se i vysvědčení, výuční listy, živnostenské listy, kupní a darovací smlouvy, domovní listy,… zkrátka všechny oficiální dokumenty, které se po...